The standard electrode potential for four half cells are as follows: Fe^2-(sq) +
ID: 531173 • Letter: T
Question
The standard electrode potential for four half cells are as follows: Fe^2-(sq) + 2c^- rightarrow Fe(s) E degree = -0.44 V Cd^2-(sq) + 2c^- rightarrow Cd(s) E degree = -0.403 V Cu^2+(aq) + 1 c^- rightarrow Cu^+(aq) E degree = +0.22 V MnO^-_4(sq) + 8 H^-(sq) + 5 c^- rightarrow Mn^2+(aq) + 4H_2O(I) E degree = +1.23 V Which chemical species is the most powerful reducing agent? Write a balanced cell reaction for the above reaction where Cd is oxidizied by MnO^-_4. Write the Nernst equation for a cell represented by the reaction in b). Calculate the cell voltage at 25 degree C for the cell in c) where the concentrations are as follows: [Cd^2+] = 0.100 M, [Mn^2+] = 0.0100 M, [MnO^-_4] = 0.100 M, and pH of solution is 7.00Explanation / Answer
a)
most powerful reducing agent --> will oxidize itself readily, in order to favour reduction
This must be the species with the LEAST value in reuction optential
Choose Fe2+
b)
balance reaction with Cd, and MnO4
Cd+2(aq) + 2e- --> Cd(s)
MnO4-(aq) + 8H+(aq) + 5e- = Mn+2(aq) + 4H2O(l)
balance electrons
5Cd+2(aq) + 10e- --> 5Cd(s)
2MnO4-(aq) + 16H+(aq) + 10e- = 2Mn+2(aq) + 8H2O(l)
invert Cd equation (oxidation)
2MnO4-(aq) + 16H+(aq) + 10e- = 2Mn+2(aq) + 8H2O(l)
5Cd(s) -- > 5Cd+2(aq) + 10e-
add dall
5Cd(s) + 2MnO4-(aq) + 16H+(aq) + 10e- = 2Mn+2(aq) + 8H2O(l) + 5Cd+2(aq) + 10e-
cancel common terms
5Cd(s) + 2MnO4-(aq) + 16H+(aq)= 2Mn+2(aq) + 8H2O(l) + 5Cd+2(aq)
c)
Appl yNernst equation for B:
E = E° - 0.0592/n * log(Q)
E° = Ered - Eox = 1.23 - -0.403 = 1.633 V
E = 1.633 - 0.0592/10 * log(Q)
Q = [Mn+2][Cd+2] /([MnO4-][H+]^8)
E = 1.633 - 0.0592/10 * log([Mn+2][Cd+2] /([MnO4-][H+]^8))
d)
find V when
E = 1.633 - 0.0592/10 * log(0.01*0.1 / ((0.1)(10^-7)^8))
E = 1.31332 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.