The standard costs and actual costs for factory overhead for the manufacture of
ID: 2575274 • Letter: T
Question
The standard costs and actual costs for factory overhead for the manufacture of 2,500 units of actual production are as follows: Standard Costs Fixed overhead (based on 10,000 hours) 3 hoursS.80 per hour Variable overhead 3 hours @$2.00 per hour Actual Costs Total variable cost, $18,000 Total fixed cost, $8,000 10. The amount of the factory overhead controllable variance is a. $3,000 favorable b. $0 c. $2,000 unfavorable d. $3,000 unfavorable The amount of the total factory overhead cost variance is: a. $2,500 unfavorable b. $2,000 favorable c. $0 d. $5,000 unfavorable 11.Explanation / Answer
Ans. Standard variable cost =(2X3)X2500 = $15000
Actual Variable cost $18000
Factory overhead controllable variance is =$15000-$18000= $3000 (Unfavourable)
11. Calculation of Total Factory overhead variance
Standard variable overhead cost for actual production is $15000
Standard Fixed overhead cost for actual production is (3X.80)X2500 = $6000
Total Standard Factory overhead is (15000+6000) = $21000
Total Actual factory overhead is (18000+8000)= $26000
total factory overhead variance is = $21000-26000 = $5000 (unfavourable)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.