The standard costs and actual costs for factory overhead for the manufacture of
ID: 2577342 • Letter: T
Question
The standard costs and actual costs for factory overhead for the manufacture of 2,500 units of actual production are as follows: Standard Costs Fixed overhead (based on 10,000 hours) Variable overhead 3 hours@$.80 per hour 3 hours a $2.00 per hour Actual Costs Total variable cost, $18,000 Total fixed cost, $8,000 The amount of the factory overhead controllable variance is: a. $3,000 favorable b. $O c. $2,000 unfavorable d. $3,000 unfavorable The amount of the total factory overhead cost variance is: a. $2,500 unfavorable b. $2,000 favorable c. So d. $5,000 unfavorable 10. i I· 2. Division X reported income from operations of $975,000 and total service department charges of $57: ThereforeExplanation / Answer
10 Answer :- (D). $3,000 unfavourable
Explanation :- Calculation of Factory Overhead Controllable Variance = Actual Variable Overhead - Budgeted Variable Overhead
= $18,000 - (2,500 units × 3 hours per unit × $2.00 per hour)
= $18,000 - $15,000
= $3,000 Unfavourable
11 Answer:- (D). $5,000 unfavourable
Explanation :- Total Factory overhead cost Variance = Actual Overhead - Overhead Applied (I. E) Actual hours × POR
= (18,000 + $8,000) - (2500 Units × 3 hours × (2.00 + 0.80per hour))
= 26,000 - $21,000
= $5,000 Unfavourable
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.