4. A sample of Pr-147 is prepared and put in a scintillation counter. The initia
ID: 526784 • Letter: 4
Question
4. A sample of Pr-147 is prepared and put in a scintillation counter. The initial counting rate is 600. counts/min. After 31.0 minutes, the rate is 119 counts/min. What is the half-life of Pr-147? 5. Calculate the binding energy per nucleon in MeV ofan atom ofPb-208 which has a mass of 208.060 amu. The masses of the proton, neutron, and electron are 1.007277 amu, 1.008665 amu, and 0.0005486 amu respectively. 6. A Se-75 source is producing 300 rem distance of2.0 is needed to decrease the intensity ofexposure to below 25 rem? (optional for some instructors)Explanation / Answer
Q4.
Initial count = 600 c/min
t = 31 min
Rate = 119 c/min
then
assume:
ln(A) = ln(A0) - k*t
ln(119) = ln(600) - k*31
k = (ln(119) -ln(600) ) /(-31)
K = 0.052187 1/min
now
t 1/2 = ln(2)/k
t 1/2 = ln(2)/(0.052187 = 13.2819 mins
half life = 13.2819 minutes
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.