4. A proton is moving to the right with a velocity of 2 x 106 m/s in a magnetic
ID: 1583536 • Letter: 4
Question
4. A proton is moving to the right with a velocity of 2 x 106 m/s in a magnetic field of strength 2 T pointing out of the page. a) Find the magnitude and the direction of the force acting on the proton b) If we let the proton continue, it will move in a circle What is the radius of the circle? c) If we instead want the proton to move in a straight line, we can apply a electic field to counteract the effect of the magnetic field. What are the magnitude and direction of this electric field? B-2T profon char . x101 cExplanation / Answer
(1)
F = q (VXB) = qvB sin theta = 1.6 * 10^-19 ( 2* 10^6) ( 2T) sin 90 = 6.4 * 10^-13 N
F= q ( iXk) = -j ( downward direction)
(2)
r= mv/ qB
= (1.67 * 10^-27 ( 2* 10^6)/ 1.6* 10^-19 ( 2)
= 0.0104 m
(c)
Eq = Bqv
E/B = v
E = Bv = 2T ( 2 * 10^6) = 4* 10^6 V/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.