4. A sample of orange juice was titrated with the standardized iodine solution f
ID: 1037054 • Letter: 4
Question
4. A sample of orange juice was titrated with the standardized iodine solution from the previous problem. A 100 mL sample of juice took 10.57 mL of I2 to reach the starch end point. a. Write the reaction of vitamin C with iodine. b. What is the stoichiometric ratio of vitamin C to iodine in the reaction? c. What is the concentration of the vitamin C in units of mg Vit C/100 mL juice? mg Vit C 100 mL d. How much of the juice does one need to drink to meet the RDA standard amount of vitamin C for one day? mL juiceExplanation / Answer
Desity of iodine = 3.96 gm / mL
So mass of iodine used = 3.96 * 10.57 = 41.86 gm
molar mass of iodine = 126.9 gm/mol
therefore mol of iodine used = 41.86 / 126.9 = 0.33 mol
Since stoichiometric ratio of vitamin C to iodine is 1:1.
So,mole of vitamin C in 100 ml = 0.33 mol
molar mass of vitamin C = 12*6 + 1*8 + 16*6 = 72 + 8 + 96 = 176 gm/mol
concentration of Vitamin C = 176 * 0.33 * 1000 mg Vit C / 100 mL
= 58080 mg Vit C / 100 mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.