A reaction A(aq) + B(aq) doubleheadarrow C(aq) has a standard free-energy change
ID: 520848 • Letter: A
Question
A reaction A(aq) + B(aq) doubleheadarrow C(aq) has a standard free-energy change of -3.39 kJ/mol at 25 degree C. What are the concentrations of A, B, and C at equilibrium if, at the beginning of the reaction, their concentrations are 0.30 M, 0.40 M, and 0 M, respectively? How would your answers above change if the reaction had a standard free-energy change of +3.39 kJ/mol? There would be less A and B but more C. All concentrations would be higher. All concentrations would be lower. There would be no change to the answers. There would be more A and B but less C.Explanation / Answer
Standard free energy chane = - 3.39 kJ/mol
It is known that,
deltaG0 = - R T lnK
lnK = - 3.39 / (-0.008314 * 298)
lnK = 1.37
K = 3.94
A (aq.) + B (aq.) = C (aq.)
0.30 0.40 0.00 M at initial
0.30-x 0.40-x x M at equilibrium
Equilibrium constant expression can be written as,
K = [C]/[A][B]
3.94 = x / (0.30-x)(0.40-x)
3.94(0.12-0.70x+x2) = x
3.94x2 - 3.76x + 0.473 = 0
applying quadratic equation,
x = [-(-3.76)+/-sqrt.((-3.76)2-(4*3.94*0.473))] / (2*3.94)
x = 0.149 M
So, at equilibrium,
[C] = 0.149 M
[A] = 0.30 - 0.149 = 0.151 M
[B] = 0.40 - 0.149 = 0.251 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.