A reaction A(aq) + B(aq) C(aq) has a standard free-energy change of-4.35 kJ/mol
ID: 965024 • Letter: A
Question
A reaction A(aq) + B(aq) C(aq) has a standard free-energy change of-4.35 kJ/mol at 25 degree C. What are the concentrations of A, B, and C at equilibrium if, at the beginning of the reaction, their concentrations are 0.30 M, 0.40 M, and 0 M, respectively? How would your answers above change if the reaction had a standard free-energy change of +4.35 kJ/mol? All concentrations would be higher. There would be less A and B but more C. There would be no change to the answers. All concentrations would be lower. There would be more A and B but less C.Explanation / Answer
Dg0 = -RTlnk
-4.35*10^3 = -8.314*298lnk
k = 5.79
k = [C]/[A][B]
5.79 = x/((0.3-x)(0.4-x))
x = 0.171 M
[C] at equilibrium = 0.171 M
[B] = 0.3-0.171 = 0.129 M
[A]= 0.4-0.171 = 0.229 M
there would be more Aand B but less C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.