A reaction A(aq) + B(aq) equilibrium C(aq) has a standard free-energy change of
ID: 1060350 • Letter: A
Question
A reaction A(aq) + B(aq) equilibrium C(aq) has a standard free-energy change of -3.79 kJ/mol at 25^degree C. What are the concentrations of A, B, and C at equilibrium if, at the beginning of the reaction, their concentrations are 0.30 M, 0.40 M, and 0 M, respectively? How would your answers above change if the reaction had a standard free-energy change of +3.79 kJ/mol? There would be no change to the answers. All concentrations would be lower. There would be more A and B but less C. All concentrations would be higher. There would be less A and B but more C.Explanation / Answer
dGo = -RTlnK
-3790 = -8.314 x 298 lnK
K = 4.6
let x be the change at equilibrium in the concentration of reactants
K = [C]/[A][B]
4.6 = x/(0.3-x)(0.4-x)
4.6x^2 - 4.22x + 0.55 = 0
x = 0.16 M
So at equilbrium,
[A] = 0.3 - 0.16 = 0.14 M
[B] = 0.4 - 0.16 = 0.24 M
[C] = 0.16 M
Now, If standard free energy change was instead +3.79 kJ/mol,
There would be more A and B but less C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.