3. A solution was prepared by dissolving 1.564 g of NaCl and 2.765 g of KCl in s
ID: 518732 • Letter: 3
Question
3. A solution was prepared by dissolving 1.564 g of NaCl and 2.765 g of KCl in some water and diluting to exactly 250 mL in a graduated flask. What is the molarity of Na+, K+ and Cl- ions in the solution?
4. Suppose you have a solution that might contain Al3+, Ca2+, Ag+, and Zn2+ ions. Addition of HCl gave a white precipitate. After filtering off the precipitate, potassium sulfate was added to the filtrate resulting in a white precipitate, which was again filtered off. When a large amount of KOH was added to the filtrate, no precipitate was formed. Which cations are present in the solution? I need help with those three questions please.
Explanation / Answer
3)
volume = 250 mL = 0.250 L
number of moles of NaCl = mass / molar mass
= 1.564 / 58.5
= 0.0267 mol
[NaCl] = number of moles of NaCl / volume
= 0.0267 mol / 0.250 L
= 0.107 M
number of moles of KCl = mass / molar mass
= 2.765 / 74.55
= 0.0371 mol
[KCl] = number of moles of KCl / volume
= 0.0371 mol / 0.250 L
= 0.148 M
So,
[Na+] = [NaCl] = 0.107 M
[K+] = [KCl] = 0.148 M
[Cl-] = [NaCl] + [KCl] = 0.107 + 0.148 = 0.255 M
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.