How many kilojoules of energy are needed to raise the temperature of 506g of wat
ID: 515593 • Letter: H
Question
How many kilojoules of energy are needed to raise the temperature of 506g of water from 25.0 degree C to 87.0 degree C? (Given: Sp. heat of water = 4.184 J/g degree C and 1 kj = 1000 J) Write the electron configuration for Mg (atomic number 12) and Cu (atomic number 29). Write the full electron configuration NOT the abbreviated version. Magnesium Copper: a) write the number of electrons, protons, and neutrons for the following isotope _24Cr^53 Electrons: Protons: Neutrons: b) A lithium atom is smaller than a potassium atom. true or false c) Chlorine has lower ionization energy than aluminum. true or false (circle one)Explanation / Answer
Question 27
Q in kJ for:
m = 506 g of water from
T = 25° to T = 87°C
if
C = 4.184 J/gC
so
the heat equation is given by
Q = m*C*(Tf-Ti)
substitute values
Q = 506*4.184 * (87-25)
Q = 131260.448 J
Q = 131260.448/1000 kJ = 131.260 kJ
Q = 131.260 kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.