How many grams of magnesium nitride is needed to react with an excess amount of
ID: 541634 • Letter: H
Question
How many grams of magnesium nitride is needed to react with an excess amount of potassium oxide to produce 11.6 grams of magnesium oxide? Use the following to answer questions 5- 5. 32 grams of propane (Calais burned in excess oxygen pas to produce how water? grams of 6. How many grams of oxygm gas is needed to make 30 grams of carbon dioside 7, Ir0.45 grams of water is formed during the combustion of propane, how many grams of carbon dioxide is formed 8. How many grams of propane, CHs, an oedod to make 2the pblm or the Theeretical Yeild Ballance the equation for the reaction of iron (III) phosphate with sodium sul fate to make iron (Ill) sulfase and sediom phosphate a) IfI perform this reaction with 25 grams of iron (IIl) phosphate and an escess of sodium sulfale, how many grams of iron (IID sulfate can I make?Explanation / Answer
4) Mg3N2 + 3K2O ----> 3MgO + 2K3N
1 mol Mg3N2 = 3 mol MgO
no of mol of MgO = 11.6/40 = 0.29 mol
no of mol of Mg3N2 required = 0.29/3 = 0.0967 mol
amount of Mg3N2 required = 0.0967*100.93 = 9.76 g
5) C3H8 + 5O2 ---> 3CO2 + 4H2O
1 mol C3H8 = 5 mol O2 = 3 mol CO2 = 4 mol H2O
NO of mol of propane burned = 32/44 = 0.727 mol
NO of mol of water formed = 0.727*4 = 2.908 mol
amount of water formed = 2.908*18 = 52.344 g
6)
5 mol O2 = 3 mol CO2
NO of mol of CO2 produced = 30/44 = 0.682 mol
NO of mol of O2 required = 0.682*5/3 = 1.137 mol
amount of O2 required = 1.137*32 = 36.384 g
7) no of mol of water formed = 0.45/18 = 0.025 mol
no of mol of CO2 formed = 0.025*3/4 = 0.01875 mol
amount of CO2 FORMED = 0.01875*44 = 0.825 g
8) NOT VISIBLE
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.