How many grams of Cu(OH) 2 willprecipitate when excess KOH solution is added to
ID: 690006 • Letter: H
Question
How many grams of Cu(OH)2 willprecipitate when excess KOH solution is added to77.0 mL of 0.620 MCu(NO3)2 solution?Explanation / Answer
Chemical reaction : Cu(NO3)2 + 2 KOH----> Cu(OH)2 +2KNO3 Given data Volume of Cu(NO3)2 = 77.0mL = ( 77.0 mL)(1L/1000mL) = 0.077 L Molarity of Cu(NO3)2 = 0.620 M = 0.620 moles/L We know that Molarity = moles/Volume (L) Moles ofCu(NO3)2 = (0.620 moles/L)(0.077 L) = 0.04774 moles we know that mole = Mass/molar mass from the reaction 1 mole of Cu(NO3)2 give onemole of Cu(OH)2 so we need 0.04774 moles of Cu(OH)2 Mass =( moles)(Molar mass) = (0.04774 moles)(97.6 g/mol) [ Cu(OH)2 molarmass = 97.6 g/mol ] = 4.66 g 4.66 grams of Cu(OH)2 willprecipitate when excess KOH solution is added to77.0 mL of 0.620 MCu(NO3)2 solution.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.