How many grams of H_2 are needed to react with 28 grams of O_2, given the reacti
ID: 516523 • Letter: H
Question
How many grams of H_2 are needed to react with 28 grams of O_2, given the reaction 2 H_2 (g) + O_2 (g) rightarrow 2 H_2 O(l) How many mL of 0.25 M CaBr_2 are needed to react with 25 ml of 0.4 M U_3 PO_4. given the balanced equation 2 U_3 PO_4 (aq) + 3 CaBr_2 (aq) rightarrow 6 LiBr_2 (aq) + Ca_3 (PO_4)_2 (s) How many grams of Ca_3 (PO_4)_2 precipitate can form by reacting 258.6 mL of 1.8 M CaBr_2 with an excess amount of Li_3 PO_4, given the balanced equation. 2 Li_3 PO_4 (aq) + 3 CaBr_2 (aq) rightarrow 6 LiBr_2 (aq) + Ca_3 (PO_4)_2 (s)Explanation / Answer
Q1. from balanced reaction;Two mole of H2 reacting with 1 mole of O2.
No.f mole of oxygen(o2) in 28g = 28/32
= 0.875 mol
0.875 mole of O2 need H2 mole = 0.875 x 2= 1.75mol
mass of H2 = No.of mole x molar mass of H2
= 1.75 x 2
= 3.5g
Q2. Given number of mole of Li3PO4 = Molarity(M) x Volume in liter
=0.4 x 0.025
= 0.01 mol
from balanced reaction 2mole of Li3PO4 need 3 mole of CaBr
1 mole of Li3PO4 need mole of CaBr to react = 3/2 mole
0.01 mole of Li3PO4 need mole of CaBr2 to react = 3/2 x 0.01 mol
= 0.015 mol
Volume of CaBr2 = number of mole / Molarity of CaBr2
= 0.015 / 0.25
= 0.06 L
= 60 ml
Q3.
number of mole of CaBr2 = 1.8 x 0.2586
= 0.4655 mol
from balanced reaction 3mole of CaBr2 form 1 mole of precipitate.Ca3(PO4)2
1 mole of CaBr2 form mole of precipitate.Ca3(PO4)2 = 1/3 mole
0.4655 mole of CaBr2 forms mole of precipitate.Ca3(PO4)2 = 1/3 x 0.4655 mole
= 0.1552 mol
grams of precipitate.Ca3(PO4)2 = number of mole x molar mass
= 0.1552 x 310.177
=48.139 grams
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.