How many grams of lead (II) nitrate are needed to fully react with 23.5 mL of .5
ID: 740900 • Letter: H
Question
How many grams of lead (II) nitrate are needed to fully react with 23.5 mL of .550 M sodium chloride in the precipitation of lead (II) chloriteExplanation / Answer
Pb(NO3)2 + 2NaCl ---> PbCl2 + 2NaNO3 So, 1 mole of lead (II) nitrate reacts with 2 moles of NaCl. Number of moles of NaCl = Molality of NaCl x Volume of the solution = 0.550 x 23.5 x 10^-3 = 12.93 x 10^-3 moles.So, number of moles of lead (II) nitrate needed = 12.93 x 10^-3 / 2 = 6.463 x 10^-3 moles. Weight of lead (II) nitrate requied = number of moles of lead (II) nitrate x molar mass = 6.463 x 10^-3 * 331.2 = 2.1404 gms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.