The standard solutions used in this lab were made using a Fe2+ stock solution co
ID: 501695 • Letter: T
Question
The standard solutions used in this lab were made using a Fe2+ stock solution containing 0.1756 g of (NH4)2Fe(SO4)26H2O in 250.0 mL. The molar mass of (NH4)2Fe(SO4)26H2O is 392.15 g/mol. a. Calculate the molarity of (NH4)2Fe(SO4)26H2O in this stock solution. b. Calculate the molarity of Fe2+ in this stock solution. c. Calculate the concentration of (NH4)2Fe(SO4)26H2O in the stock solution in units of g/L. d. Calculate the concentration of Fe2+ in the stock solution in units of g/L. e. Calculate the concentration of (NH4)2Fe(SO4)26H2O in the stock solution in units of g/dL. f. Calculate the concentration of Fe2+ in the stock solution in units of g/dL.
Explanation / Answer
a)
moles of (NH4)2Fe(SO4)26H2O = 0.1756 / 392.15
= 4.48 x 10^-4 mol
Moalrity of (NH4)2Fe(SO4)26H2O = 4.48 x 10^-4 / 0.250
Moalrity of (NH4)2Fe(SO4)26H2O = 1.791 x 10^-3 M
b)
conentration of Fe+2 = 1.791 x 10^-3 M
c)
concnetration of (NH4)2Fe(SO4)26H2O = 1.791 x 10^-3 x 392.15
concnetration of (NH4)2Fe(SO4)26H2O = 0.7024 g/ L
d)
Calculate the concentration of Fe2+ = 0.7024 g /L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.