The standard labor cost for a unit of product is $20 per unit, based on 2 hours
ID: 2372635 • Letter: T
Question
The standard labor cost for a unit of product
is $20 per unit, based on 2 hours of labor per unit at an hourly
rate of $10. During August 2007, 4,000
units were manufactured at a total labor cost of $80,580,
representing 7,900 hours at a rate of 10.20 per
hour.
The labor rate variance for the month is:
The labor efficiency variance is:
A company has established labor standards
based on goals that could be attained only under perfect operating
conditions. These standards are referred
to as
"font-size:12pt;font-family:'Times New Roman';">
"all" />
Explanation / Answer
LABOUR RATE VARIANCE = ACTUAL DIRECT LABOUR HOURS X (ACTUAL RATE PER HOUR - STANDARD RATE PER HOUR)
=7900X(10.20-10.00)
=7900X0.20
=$1580 UNFAVOURABLE
LABOUR EFFICIENCY VARIANCE = (STANDARD HOURS - ACTUAL HOURS) X STANDARD RATE
=(8000-7900)X10
=100X10
=$1000 FAVORABLE
THE LABOR STANDARDS ARE REFERRED TO AS PERFORMANCE STANDARDS
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.