The standard heat of the reaction 4NH_3(g) + 5O_2(g) rightarrow 4NO_(g) + 6H_2O_
ID: 526267 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
4NH3(g)+5O2(g)-------4NO(g)+ 6H2O(g) , deltaH=-904.7 Kj
1.When 4 moles of NH3 reacts with 5 moles of oxygen 4 moles of NO and 6 moles of H2O(g are generated along with 904.7 KJ
2. Since heat is liberated, the reaction is exothermic, the reactor will have to be cooled to keep the reactor under isothermal conditions. If the reactor is operated adiabatically, the heat liberated heats the reaction mixture and as a results the temperature increased. The heat generated is
=Energy required to break the reactant molecules - Energy required to form break the product molecules.
3. for the reaction, 2NH3(g)+(5/2)O2(g)-------2NO(g)+ 3H2O(g), the enthalpy change at standard conditions is -904.7/2= -452.35 Kj
4. for the reaction 2NO(g)+3H2O(g) -------à2NH3(g)+ (5/2)O2(g), deltaH= 452.35 Kj
For the reaction NO(g)+(3/2) H2O(g) ----à NH3(g)+ (5/4)O2(g), deltaH= 452.35/2= 226.175 Kj
5. moles of NH3= mass/molar mass= 340/17= 20 moles.
4 moles of NH3 gives 904.7 Kj of heat
20 moles of NH3 gives 904.7*20/4 Kj=4523.5 Kj. The reactor pressure at standard conditions is assumed to be 1 bar.
6. Assuming the gases after liberation of heat are brought to standard conditions of 1 atm and 25 deg.c, the heat liberated is defined as standard heat of reaction.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.