Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A reaction between sodium hydroxide and hydrochloric acid produces sodium chlori

ID: 500315 • Letter: A

Question

A reaction between sodium hydroxide and hydrochloric acid produces sodium chloride and water. a) Write the balanced chemical equation for this reaction. b) If 22.85 g of sodium hydroxide reacts completely with 20.82 g of hydrochloric acid to form 10.29 g of water, what mass of sodium chloride is formed during the reaction? When a solution of barium nitrate and a solution of copper (II) sulfate are mixed, a chemical reaction produces solid barium sulfate and an aqueous solution of copper (II) nitrate. An unknown amount of barium nitrate is dissolved in 120.0 g of water and 8.15 g of copper (II) sulfate is dissolved in 75.0 g of water. When these solutions are mixed 1.076 g of white solid is isolated as a precipitate by vacuum filtration. The filtrate is found to have a mass of 204.44 g. What mass of barium nitrate was dissolved in the water and used for this reaction? You must show both the balanced chemical equation and your calculations to receive credit for this problem. When a wooden log burns it is essentially undergoing a combustion reaction. Using this information and what you know about mass conservation, explain why the ashes that form when a log burns have a lower mass than the log had before it started burning. Consider the following chemical reaction: CuSO_4 (s) + hear rightarrow CuO (s) + SO_3 (g) Design an experiment in which you use this chemical reaction to test the law of mass conservation.

Explanation / Answer

Q1.

a)

balance equation:

NaOH(aq) + HCl(aq) -- >NaCl(aq) + H2O(l)

b)

m = 22.85 g of NaOH is added to

m = 20.82 g of HCl

m = 10.29 g form...

find NaCl formed...

so ignore reactants, we care in products

if 10.29 g of H2O forms, then

note that

NaCL = 58 g/mol and H2O = 18 g/mol

ratio is 58/18 = 3.2222

therefore, for 1 g of water --> 3.2222g of salt

so,

10.29 g of water = 3.2222*10.29 = 33.156438 g of NaCl expected

Please consider posting multiple questions and subquestions in different set of Q&A. According to Chegg's guidelines, we are not allowed to answer to multiple questions in a single set of Q&A

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote