A ray of light travels from air into another medium, making an angle of 1 = 45.0
ID: 1614565 • Letter: A
Question
A ray of light travels from air into another medium, making an angle of 1 = 45.0° with the normal as in the figure below.
(a) Find the angle of refraction 2 if the second medium is diamond. (The index of refraction for diamond is 2.419.)
_____________ °
(b) Find the angle of refraction 2 if the second medium is carbon disulfide. (The index fo refraction for carbon disulfide is 1.628.)
_______________ °
(a) Find the angle of refraction 2 if the second medium is water. (The index of refraction for water is 1.333.)
________________ °
Explanation / Answer
using snell's law
n1sintheta2 = n2sintheta2
theta1 = 45 degree
n1 = 1
theta2 = sin^-1(1*sin45/n2)
part a )
n2 = 2.419
theta2 = 17 degree
part b )
n2 = 1.628
theta2 = 25.74 degree
part c )
n2 = 1.333
theta2 = 32 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.