A solar cell can be constructed by depositing copper(II) sulfide from an aqueous
ID: 490713 • Letter: A
Question
A solar cell can be constructed by depositing copper(II) sulfide from an aqueous solution directly onto certain n-type silicon semiconductors. The precipitation of CuS may be represented by the following unbalanced equation: In one experiment, a 22.2 mm by 15.5 mm solar cell was prepared using 6.00 mL of 0.105 M thioacetamide and 2.00mL of 0.101 M copper(II) acetate (the source of the Cu^2+ ions). If the (actual) yield of CuS was 79.9%. what mass of CuS was product? What volume (in cm^3) was produced? If all of the CuS produced was deposited as an even layer on side of the solar cell, how thick was the layer of CuS? Assuming a formula unit of CuS is a perfect cube, how many formula units thick was the CuS in the solar cell?Explanation / Answer
Mass of CUS= 0.161×159.16= 25.62×10`3g
Volume=25.6×10`3g÷5.6gcm`3= 4.57mm3
I try my best to upload the photo graph of detailed written answer , but it does work!!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.