A softball is hit over a third baseman\'s head with speed v 0 and at an angle ?
ID: 2128666 • Letter: A
Question
A softball is hit over a third baseman's head with speed v0 and at an angle ? from the horizontal. Immediately after the ball is hit, the third baseman turns around and runs straight back at a constant velocity V=7.00m/s, for a time t=2.00s. He then catches the ball at the same height at which it left the bat. The third baseman was initially L=18.0m from the location where the ball was hit at home plate.
(1) Find a vector expression for the velocity
r? of the softball 0.100 s before the ball is caught.
Explanation / Answer
Let the x axis be the line from home through third base
Let the height above bat be Z
First find how far the ball tralled in x direction.
X =Xo + V t
X =18 + 7 * 2
X =32mfrom home plate
t =2secs
Vx = 32 / 2m/s
16m/s
Know consider component of velocity in vertical direction
Z = Zo + Vzo*t + 0.5 * Az * t^2
Z = 0 + Vzo*t + 0.5* -9.8 * t^2
But when the ball is caught Z = 0
Vzo*t + 0.5* -9.8 * t^2 = 0
t(Vzo
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.