A softball is hit over a third baseman\'s head with some speed v0 at an angle ab
ID: 1411932 • Letter: A
Question
A softball is hit over a third baseman's head with some speed v0 at an angle above the horizontal. Immediately after the ball is hit, the third baseman turns around and begins to run at a constant velocity V=7.00m/s. He catches the ball t=2.00s later at the same height at which it left the bat. The third baseman was originally standing L=18.0m from the location at which the ball was hit. A.Find v0. Use g=9.81m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity. B. Find the angle in degrees.
Explanation / Answer
distance travelled by the third batsman = speed * time
distance travelled by the third batsman = 7 * 2
distance travelled by the third batsman = 14 m
total horizontal distance travelled by the ball = 18 + 14
total horizontal distance travelled by the ball = 32 m
horizontal distance of the projectile = v^2 * sin(2 * theta) / g
v^2 * sin(2 * theta) / 9.8 = 32
time of flight = 2 * v * sin(theta) / g
2 * v * sin(theta) / 9.8 = 2
on solving we'll get
v = 18.7627 m/s
theta = 31.49 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.