A sodium hydroxide solution was prepared according to the procedure outlined in
ID: 796683 • Letter: A
Question
A sodium hydroxide solution was prepared according to the procedure outlined in this week's experiment. This sodium hydroxide solution was standardized by titration against exactly 10 mL of a 0.2712 M hydrochloric acid solution.
In three titrations, the volumes of the sodium hydroxide solution required to reach the equivalence point were 8.03 mL, 8.18 mL, and 7.94 mL.
What is the molarity of your sodium hydroxide solution?
Molarity of NaOH = M
This sodium hydroxide solution was then used to determine the amount of acetic acid in vinegar. Three titrations of the sodium hydroxide solution against exactly 5.0 mL of vinegar using phenolphthalein indicator required 21.63 mL, 21.45 mL, and 21.71 mL of the sodium hydroxide solution.
What is the molarity of the acetic acid in vinegar?
Molarity of acetic acid in vinegar = M
Explanation / Answer
HCl + NaOH ------------------> NaCl + H2O
for neutralization reaction,
M1V1 = M2V2
say, M1V1 are related to NaOH and M2V2 are of HCl
given that, M2 = 0.2712 M, V2 = 10mL, V1 = (8.03 + 8.18 +7.94)/3= 8.05 mL
M1 = 0.2712 x 10 / 8.05
= 0.33 M
NaOH + CH3COOH -------------------> CH3COONa + NaOH
M1V1 = M2V2
say, M1V1 are related to NaOH and M2V2 are of CH3COOH
GIVEN THAT, M1 = 0.33 M, V1 = (21.63+21.45+21.71)/3 = 21.59mL, V2 = 5.0mL, M2= to be determined
M2 = (0.33 x 21.59)/ 5
= 1.42 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.