This question has multiple parts. Work all the parts to get the most points. DDT
ID: 489917 • Letter: T
Question
This question has multiple parts. Work all the parts to get the most points. DDT, an insecticide harmful to fish, birds, and humans, is produced by the following reaction: In a government lab, 1156 g of chlorobenzene is reacted with 482 g of chloral. What mass of DDT is formed, assuming 100% yield? Mass = ___________ g Which reactant is limiting? Which is in excess? ___________ is limiting. _______________ is in excess. What mass of the excess reactant is left over? Mass = __________ g in excess If the actual yield of DDT is 294.0 g, what is the percent yield? Percent yield = _____________ %Explanation / Answer
mol of ChloroBenzne = mass/MW = 1156/112.56 = 10.270 mol
mol of Chloral = mass/MW = 482/147.388 = 3.27027 mol
ratio is 2:1
so
3.27027 mol of Chloral will need 1/2*3.27027 = 1.63513 mol of Chlorobenzene required
so
1:1 chloral:DDT
so
3.27027 mol of chloral form 3.27027 DDT
mass = mol*MW = 3.27027 *354.49 = 1159.27 g of DDT produced
b)
limiting reactant is chloral
chlorobenzene is in excess
c)
excess left --> 10.270 initial - 1.63513 mol reacted = 8.63487 mol of clbenzene left
mass = mol*MW = 8.63487*112.56 = 971.940 g of chlorobenzene left
d)
if yield is 290 g
then
% yield = actual /theoretical * 100% = 290 /1159.27 *100 = 25.01 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.