This question has been answered before, but did not yield the answer that was re
ID: 1567997 • Letter: T
Question
This question has been answered before, but did not yield the answer that was requested.
Previous question: Assume harmonic P waves are traveling through a solid with ? = 10 km/s. If the maximum strain is 10?8 , what is the maximum particle displacement for waves with periods of: (a) 1 s, (b) 10 s, (c) 100 s?
Answer
a) For 1 sec
maximum particle displacement for waves = 10-8 * 10000 * 1
= 10-4 m
b) For 10 sec
maximum particle displacement for waves = 10-8 * 10000 * 10
= 10-3 m
c) For 100 sec
maximum particle displacement for waves = 10-8 * 10000 * 100
= 10-2 m
This was the answer that recieved 0 points.
Explanation / Answer
a) If there is no strain the length travelled in 1 s = 8000 m
due to strain, the change in length = 8000 * 10-7 = 8*10-4 m;
therefore maximum displacement = (8000+8*10-4) m.
Similarly
b) length in 10 s = 80000 m
chage due to strain = 8*10-3 m.
therefore maximum displacement = (80000+8*10-3) m.
And
c) length in 100 s = 800000 m
chage due to strain = 8*10-2 m.
therefore maximum displacement = (800000+8*10-2) m.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.