This question context is from the textbook Engineering Economic Analysis George
ID: 1123573 • Letter: T
Question
This question context is from the textbook Engineering Economic Analysis
George must choose between three alternatives that each have a 5 year life. Alternative A has a cost of $611 and annual benefit of $159. Alternative B has a cost of $498 and annual benefit of $138. Alternative C has a cost of $201 and annual benefit of $59. Using a MARR of 10% and benefit-cost ratio analysis, state here on Blackboard which alternative George should select. You must state here on Blackboard the B-C ratios (to 2 decimal places , e.g. 0.94 or 5.61 ) you used to make the selection.
Explanation / Answer
Alternative A:
Benefit-Cost ratio = $159(P/A,10%,5) / $611
B/C ratio = $159*3.7907 / 611 = 602.7213/611
B/C ratio = 0.98.
Alternative B:
B/C ratio = $138*3.7907/498 = 523.1166/498
B/C ratio = 1.05.
Alternative C:
B/C ratio = $59*3.7907/201
B/C ratio = 223.6513/201
B/C ratio = 1.11.
The Alternative C has the highest B/C ratio among the three alternatives. Hence, Alternative C should be selected.
*****
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.