This question has multiple parts. Work all the parts to get the most points. Con
ID: 555909 • Letter: T
Question
This question has multiple parts. Work all the parts to get the most points. Consider the three hypothetical reactions shown below.
In all cases, the value of G° = -10.00 kJ mol-1 for each reaction. The concentration for each species in each reaction is given next to the reaction. You may assume that T = 25.0 °C.
What is the value of G (not G°) for each of these reactions under these conditions? Reaction 1: A B + C
[A] = 5.00 mM
[B] = 5.00 mM
[C] = 1.00 mM
G = kJ mol-1
Reaction 2: D + E F
[D] = 5.00 mM
[E] = 10.0 mM
[F] = 1.00 mM
G = kJ mol-1
Reaction 3: G H
[G] = 10.0 mM
[H] = 5.00 mM
G = kJ mol-1
Explanation / Answer
dG° = -10 = -10000
dG = dG° + RT*ln(Q)
a)
Q = [B][C]/[A]
Q = (5*10^-3)(1*10^-3)/(5*10^-3) = 0.001
dG = dG° + RT*ln(Q)
dG = -10000 + (8.314*298)*ln(0.001)
dG = -27114.46 J/mol
dG = -27.114 kJ/mol
b)
Q = [F]/([D][E])
Q = (10^-3)/((5*10^-3)(10*10^-3))
Q = 20
dG = dG° + RT*ln(Q)
dG = -10000 + (8.314*298)*ln(20)
dG = -2577.85
dG = -2.57 kJ/mol
c)
Q = [H]/[G]
Q = 5/10 = 0.5
dG = dG° + RT*ln(Q)
dG = -10000 + (8.314*298)*ln(0.5)
dG = -11717.32 J/mol
dG = -11.7 kJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.