The rate of a certain reaction is given by the following rate law: rate = k[N_2]
ID: 487186 • Letter: T
Question
The rate of a certain reaction is given by the following rate law: rate = k[N_2]^3[O_3] Use this information to answer the questions below. What is the reaction order in N_2? What is the reaction order in O_3? What is overall reaction order? At a certain concentration of N_2 and O_3, the initial rate of reaction is 0.560 M/s. What would the initial rate of the reaction be if the concentration of N_2 were doubled? Round your answer to 3 significant digits. The rate of the reaction is measured to be 4.0 times 10^3 M/s when [N_2] = 0.044 M and [O_3] = 1.4 M. Calculate the value of the rate constant. Round your answer to 2 significant digits.Explanation / Answer
from the rate law
order with respect to N2 = 3
order with respect to O3 = 1
overall order = 3 + 1 = 4
if we double the concentration of reactants N2 rate will increased by 27 times (33)
so rate = 0.56 x 27 = 15.12 M/s
K = rate / [N2]3 [O3]
K = (0.004) / (0.044)3 (1.4) = 0.004 / 0.000119
K = 33.6 M-3 s-1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.