Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The rate constant of a certain reaction is known to obey the Arrhenius equation,

ID: 477948 • Letter: T

Question

The rate constant of a certain reaction is known to obey the Arrhenius equation, and to have an activation energy E 51.0 kJ/mol. If the rate constant of this reaction is 1.1 104 M 1.s at 174.0 oc, what will the rate constant be at 238.0 oc? Round your answer to 2 significant digits. M The rate constant k for a certain reaction is measured at two different temperatures: temperature k In the Haber reaction patented by German chemist Fritz Haber in 1908, dinitrogen gas combines with dhydrogen gas to produce gaseous ammonia Assuming the rate constant obeys the Arrhenius equation, calculate the activation energy E for this reaction This reaction is now the first step taken to make most of the world's fertilizer Suppose a chemical engineer studying a new catalyst for the Haber reaction finds that 848. liters per second of dinitrogen are consumed when the Round your answer to 2 significant digits. reaction is run at 175. C and 0.33 atm. Calculate the rate at which a onia is being produced. Give your answer in kilograms per second. Round your answer to 2 significant digits. Hydrofluoric acid and water react to form fluoride anion and hydron m cation, e this At a certain temperature, a chemist finds that a 7.9L reaction vessel containing an aqueous solution of hydrofuoric acid, water, fluoride anion, and hydronium cation at equilibrium has the following composition compound amount Calculate the value of the equilbrium constant Kefor this reaction. Round your answer to 2 significant digits. A chemist must prepare 600.0 mL of potassium hydroxide solution with a pH of 12.10 at 25 C He will do this in three steps: Fill a 600.0 mL volumetric flask about halfway with distilled water. Weigh out a small amount of solid potassium hydroxide and add it to the flask. Fill the flask to the mark with distilled water. Calculate the mass of potassium hydroxide that the chemist must weigh out in the second step. Round your answer to 2 significant digits.

Explanation / Answer

According to Arrhenius equation :

ln (k2/k1) = Ea/R[1/T1-1/T2]

Ea = 51.0 kJ/mol = 51 *10^3 J/mol

R = 8.314 J/K/mol

T1 = 174 oC = 447K

T2 = 238oC = 511 K

k1= 1.1*10^4 /M/s

ln (k2/k1) = Ea/R[1/T1-1/T2]

or, ln(k1/1.1*10^4 /M/s) = 51 *10^3 J/mol/8.314J/K/mol [1/447-1/511]

or, k2 = 6.1*10^4 M^-1 s^-1

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote