The range is the distance from the cannon when the ball hits the ground. This di
ID: 1588410 • Letter: T
Question
The range is the distance from the cannon when the ball hits the ground. This distance is given by the horizontal velocity (which is constant) times the amount of time the ball is in the air (which is determined by the vertical component of the initial velocity, as you just discovered). Set the initial speed to 20 m/s, and fire the ball several times while varying the angle between the cannon and the horizontal. Notice that the digital display near the top gives the range of the ball. For which angle is the range a maximum (with the initial speed held constant)?angle 0,60,45,90,30
Explanation / Answer
Range = v^2*sin(2theta)/g
for angle theta = 0
R1 = (20^2*0)/9.8 = 0
theta = 60
R2 = (20^2*sin120)/9.8 = 35.35 m
theta = 45
R3 = (20^2*sin90)/9.8 = 40.82 m
theta = 90
R4 = (20^2*sin180)/9.8 = 0
theta = 30
R5 = (20^2*sin60)/9.8 = 35.35 m
for theta = 45 the range is maximum
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.