The rate of a certain reaction is given by the following rate law: rate = k[H_2]
ID: 485706 • Letter: T
Question
The rate of a certain reaction is given by the following rate law: rate = k[H_2][I_2 Use this information to answer the questions below. What is the reaction order in H_2? What is the reaction order in I_2? What is overall reaction order? At a certain concentration of H_2 and I_2, the initial rate of reaction is 2.0 times 10^4 M/s. What would the initial rate of the reaction be if the concentration of H_2 were doubled? Round your answer to 2 significant digits. The rate of the reaction is measured to be 29.0 M/s when [H_2] = 1.9 M and [I_2] = 1.1 M. Calculate the value of the rate constant. Round your answer to 2 significant digits.Explanation / Answer
Rate = k[H2][I2]
a).Reaction order in H2 = 1
b).Reaction order in I2 =1
c).Overall reaction order = 1+1 =2
d).Initial rate of reaction = 2.0×104M/s
So, 2.0 × 104 = k[H2][I2]
If H2 was doubled,rate would be
Rate = k[2H2][I2]
Rate = 2k[H2][I2]
Rate = 2 × 2.0 × 104 M/s
Initial rate of reaction = 4.0 × 10-4 M/s
e).Rate = k[H2][I2]
k = Rate/[H2][I2]
From values given
k = 29.0Msec-1/1.9M×1.1M
k = 29.0Msec-1/2.09M2
k = 14 /Msec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.