A typical vinegar solution sold at the store is 5% by mass of acetic acid, with
ID: 483926 • Letter: A
Question
A typical vinegar solution sold at the store is 5% by mass of acetic acid, with a pH of 2.4. Calculate the concentrations of all the species in this solution. The molar mass of acetic acid (CH3COOH) is 60.06 g/mol.Confused on how to find CH3COOH concentration.. A typical vinegar solution sold at the store is 5% by mass of acetic acid, with a pH of 2.4. Calculate the concentrations of all the species in this solution. The molar mass of acetic acid (CH3COOH) is 60.06 g/mol.
Confused on how to find CH3COOH concentration..
Confused on how to find CH3COOH concentration..
Explanation / Answer
Recall
pH = -log([H+])
[H+] = 10^-pH = 10^-2.4 = 0.003981
so
CH3COOH <-> H+ + CH3COO-
we need "M" molarity of acid
assume a bais of 1 Liter so 5 grams are present
mol acid = mass/MW = 5/60.06 = 0.083250 mol
M = mol/V = 0.083250/1 = 0.083250
in equilibrium:
[H+] = [CH3COO-] = 0.003981 M
[CH3COOH] = 0.083250-0.003981 = 0.079269 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.