A typical white dwarf has a radius of R = 10,000 km and mass comparable to the S
ID: 155592 • Letter: A
Question
A typical white dwarf has a radius of R = 10,000 km and mass comparable to the Sun (MSun = 2 x 1033 grams). Calculate the average density (density = Mass / Volume). Give your answer in grams per cubic centimeter. Recall that the volume of a sphere is Volume = (4/3) ? R3 .
Calculate the escape speed from the surface (Vesc = [2 GM / R]0.5). Give your answer in km/sec.
A typical neutron star has a mass of about 1.0 MSun and a radius of 10 kilometers. Calculate the average density (density = Mass / Volume). Give your answer in grams per cubic centimeter.
Explanation / Answer
apply the formula for density as D = mass/Volume
Volume V = 4pi R^3/3
here R = 685800 + 10000 = 6.95 e 8 m
so
Density D = 3M/4pi R^3
D = 3 *1.99 e 30 /(4*3.14 * 6.95 e8 * 6.95 e8 * 6.95 e8)
D = 1.415 *10^3 Kg/m^3
--------------------
use the formula for escape speed Vesc^2 = 2GM/R
Vesc^2 = 2* 6.67 e -11 * 1.99 e 30/(6.95 e8)
Vesc^2 = 38.19 *10^10
Vesc = 6.17 e 5 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.