A typical neutron star may have a mass equal to that of the Sun but a radius of
ID: 1698854 • Letter: A
Question
A typical neutron star may have a mass equal to that of the Sun but a radius of only 15 km.(b) How fast would an object be moving if it fell from rest through a distance of 2.0 m on such a star? (Assume the star does not rotate.)
I already answered part a) which asked
(a) What is the gravitational acceleration at the surface of such a star?
** my correct answer to part a) is : 5.9e11 m/s^2
My attempt for part b) [marked incorrect] is 1.5e6 m/s but im not sure what I did wrong.. I tried to integrate the acceleration from part a) and define the veloctiy and position in terms of time. The only thing I can think of that may caused me to be wrong is that acceleration cant be treated as constant because it changes heights
Thanks
Explanation / Answer
The gravitational acceleration at the surface of the star g = 5.9*10^11 m/s^2
the height of the body released h = 2m
then the acceleration at height 2m is
g' = g [ 1 -2h/R]
= 5.9*10^11 [ 1 - 2(2)/15*10^3]
= 5.898*10^11
From kinematic equations
the final velocity v = 2gh
= 2(5.898*10^11m/s^2)(2m)
= 15.36*10^5 m/s or 1.54*10^6 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.