A typical nuclear power plant converts 0.01% of themass of its fuel into energy
ID: 1748924 • Letter: A
Question
A typical nuclear power plant converts 0.01% of themass of its fuel into energy through nuclear reactions. How muchfuel would be needed to power an average city for oneday? Express the mass of fuel needed in kilograms to twosignificant figures.A typical nuclear power plant converts 0.01% of themass of its fuel into energy through nuclear reactions. How muchfuel would be needed to power an average city for oneday? Express the mass of fuel needed in kilograms to twosignificant figures.
Express the mass of fuel needed in kilograms to twosignificant figures.
Explanation / Answer
Average energy used E = 8.5 * 10 ^ 13 J energy per fission = 208 MeV = 208 * 1.6 * 10 ^ -13 J efficiency = 0.01 % energy coming out from one fission E ' = ( 0.01 / 100) * 208 * 1.6 * 10 ^ -13 J = 332.8 * 10 ^ -17 J So, No.of fissions to produce E energy N = E/ E ' = 25.54 * 10 ^ 23 Mass of 1 mole ( 6.023 * 10 ^ 23 ) = 235 g So, mass of N nucleons = 235 g * ( N / 6.023* 10 ^ 23 ) = 996.496 g = 0.996496 kg ~ 1 kgRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.