The reaction SO_2Cl_2 (g) rightarrow SO_2(g) + Cl_2 (g) is first order in SO_2Cl
ID: 483259 • Letter: T
Question
The reaction SO_2Cl_2 (g) rightarrow SO_2(g) + Cl_2 (g) is first order in SO_2Cl_2 and has a rate constant of 1.42 times 10^-4 s^-1. What is the half-life of the reaction? Show work: General Rate Law Half-Life Equation Numerical Substitution: Final answer with correct units and significant digits (record multiple choice answer): B. If the initial concentration of SO_2Cl_2 is 0.150 M. what is the concentration of SO_2Cl_2 after 2.00 times 10^2 seconds? Show work: General Rate law: Integrated rate law: Final answer with correct units and significant digits (record multiple choice answer):Explanation / Answer
13. Rate = K[SO2Cl2]
K = 0.693/t1/2
t1/2 = 0.693/K
= 0.693/0.000142 = 4880sec
Rate = K[SO2Cl2]
K = 0.693/t1/2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.