The reaction : CO (g) + H20 (g) ---> C02 (g) + H2(g) has a Kc value of 4.0 @ 500
ID: 905592 • Letter: T
Question
The reaction : CO (g) + H20 (g) ---> C02 (g) + H2(g) has a Kc value of 4.0 @ 500 deg C. Calculate the concentration of all species at equilibrium starting with
a) CO & H20 = .100 M
C02 & H2 = 0.00 M
b) CO, H20, CO2, H2 = .040
* I understand I have to set up the kc equation and do the ICE tables but when I get up to the quadratic equation I get invalid answers! It would be great to see the steps for at least part A just so I can check my math. Thanks!
I set up the ICE table like this
Explanation / Answer
CO (g) + H20 (g) ---> C02 (g) + H2(g) Kc=4
0.1 0.1 0 0 I
-x -x x x C
0.1-x 0.1-x x x E
Kc = [CO2][H2] / [CO][H2O] = x * x / (0.1-x)^2 = x^2/0.001 - 0.2x + x^2 =4
0.004-0.8x +4x^2 = x^2
3x^2- 0.8x +0.004=0
x= 0.0050974M=[CO2]= [H2]
[H2O]=[CO]=0.1- 0.0050974=0.09490M
CO (g) + H20 (g) ---> C02 (g) + H2(g) Kc=4
0.04 0.04 0.04 0.04 I
-x -x x x C
0.04-x 0.04-x 0.04+x 0.04+x E
Kc = [CO2][H2] / [CO][H2O]
4= [0.04+x]^2/[0.04-x]^2= 1.6x10^-3+0.08x +x^2 / 1.6x10^-3 -0.08 x +x^2
1.6x10^-3+0.08x +x^2 =6.4 x10^-3 - 0.32x +4x^2
3x^2-0.4x +4.8x10^-3 =0
x=.013333
[CO2]=[H2]= 0.04 +.013333= 0.05333M
[CO]=[H2O]= 0.04-.013333=0.02666M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.