A reactant decomposes with a half-life of 163 s when its initial concentration i
ID: 480197 • Letter: A
Question
A reactant decomposes with a half-life of 163 s when its initial concentration is 0.367 M. When the initial concentration is 0.656 M, this same reactant decomposes with the same half-life of 163 s.
A reactant decomposes with a half-life of 163 s when its initial concentration is 0.367 M. When the initial concentration is 0.656 M, this same reactant decomposes with the same half-life of 163 s. What is the order of the reaction? What is the value and unit of the rate constant for this reaction? NumberExplanation / Answer
from the data it is clear that half life is independent on concentration of reactant
so reaction is first order
order = 1
for first order
K = 0.693 / t1/2
K = 0.693 / 163
K = 4.25 x 10-3s-1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.