A ray of light is traveling in a glass cube that is totally immersed in water. I
ID: 1464302 • Letter: A
Question
A ray of light is traveling in a glass cube that is totally immersed in water. If the ray is incident on the glass-water interface at an angle to the normal greater than 57.3°, no light is refracted into the water. What is the refractive index of the glass?
1.84
1.33
2.46
1.58
A ray of light is traveling in a glass cube that is totally immersed in water. If the ray is incident on the glass-water interface at an angle to the normal greater than 57.3°, no light is refracted into the water. What is the refractive index of the glass?
1.84
1.33
2.46
1.58
Explanation / Answer
TIR (Total Internal Reflection) occurs when the light is incident at an angle greater than the critical angle. This is derived from Snells law :
n1 * sin(Theta) = n2 * sin90
sin(Theta)=(n2/n1) =n1=n2/sin(Theta)
You know theta=57.3 , n1 is glass and n2 is water =1.3333.
n1=1.333/sin(57.3)=1.58
Thus refractive index of glass =1.58
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.