A ray of light is traveling in glass and strikes a glass/liquidinterface. The an
ID: 1724062 • Letter: A
Question
A ray of light is traveling in glass and strikes a glass/liquidinterface. The angle of incidence is 58.0°, and the index ofrefraction of glass is n = 1.50. (a) What must be the index of refraction of theliquid such that the direction of the light entering the liquid isnot changed?(b) What is the largest index of refraction that the liquid canhave, such that none of the light is transmitted into the liquidand all of it is reflected back into the glass?
(a) What must be the index of refraction of theliquid such that the direction of the light entering the liquid isnot changed?
(b) What is the largest index of refraction that the liquid canhave, such that none of the light is transmitted into the liquidand all of it is reflected back into the glass?
Explanation / Answer
Angle of incidence i = 58 degrees index of refractionof glass n = 1. 5 index of refraction of the liquid such that the direction ofthe light entering the liquid is not changed = 1.5 Since if index of refraction is not changed, the speed oflight is not changed.Therefore it moves in straight path. (b). we know sin i = n ' / n where i = critical angle in this case from above n ' = n * sin C = 1.5 * sin 58 = 1.272Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.