You are hardening a tool made of BCC iron by increasing the carbon concentration
ID: 477121 • Letter: Y
Question
You are hardening a tool made of BCC iron by increasing the carbon concentration at its surface by heating the tool in the presence of a carbon-rich gas (for example, methane). A heat treatment at 600 degree C for 50 minutes results in a carbon concentration of 0.75 wt% at a position 0.5 mm below the surface. How long would it take to obtain a carbon concentration of 0.75 wt% at a position 0.5 mm below the surface if the heat treatment were conducted at 900 degree C? Express your answer using three significant figures.Explanation / Answer
The following relation holds for the diffusion processes:
x2 / (D*t) = constant
Here, x = depth
D is diffusion co-efficient
In our case, x does't change so x is also a constant. The relation can thus be expressed for this case as:
D*t = constant
Thus,
D1 * t1 = D2 * t2 ------ (I)
D is related to temperature T by the relation:
D = D0 * exp(-Ea / RT)
Here Ea is the activation energy of the diffusion
D1 = D0 * exp(-Ea / RT1)
D2 = D0 * exp(-Ea / RT2)
D2/D1 = exp( [Ea / RT1 ] - [Ea / RT2] ) = t1/t2
Put the values:
Ea = 80,000 J/mol
R = 8.31 J/(mol.K)
T1 = 873 K
T2 = 1173 K
t1 = 50 minutes
Solving we get:
t2 = 2.98 minutes
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.