You are going to standardize your sodium hydroxide by titrating with potassium h
ID: 955610 • Letter: Y
Question
You are going to standardize your sodium hydroxide by titrating with potassium hydrogen phthalate. As an example, you dissolve 0.3365 g of potassium hydrogen phthalate, otherwise known as KHP (KHC8H4O4) in water in a 250.0 mL Erlenmeyer flask and then add phenolphthalein indicator. You then titrate with your sodium hydroxide solution, which is in a buret, and you determine that the equivalence point is at 12.44 mL of your sodium hydroxide solution. Determine the molarity of your sodium hydroxide solution. What color will the solution of potassium hydrogen phthalate turn to determine when the equivalence point has been reached?
Explanation / Answer
Molar mass of KHP = 204 g/mole
thus, moles of KHP in 0.3365 g of it = mass/molar mass = 0.3365/204 = 0.00165
Thus, moles of NaOH required = moles of KHP = 0.00165
Molarity of NaOH solution = moles/volume of solution in litres = 0.00165/0.01244 = 0.133 M
The color will change to pink at the point of equivalence.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.