Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Define each of the terms and give the units for each term in the following equat

ID: 475315 • Letter: D

Question

Define each of the terms and give the units for each term in the following equation: N_A = D_AB rho/L_chi_Bim (xhi_A0 - chi_AL) State the significance of the chi_Bim term. Ammonia gas diffuses through a 2 mm thick stagnant air film to a sulphuric acid stream, where it disappears immediately via a chemical reaction. The whole process takes place at 20 degree C and 1 atm pressure. The mole fraction of ammonia at the bottom layer of the stagnant air is 2 %. It is assumed that ammonia is an ideal gas, calculate rho for ammonia at 20 degree C. Calculate chi_Bim Given that D = 0.191 cm^2 s^-1 for ammonia diffusing into air, calculate the mass transfer rate of 1 kmol ammonia diffusing through the stagnant air. Calculate the mass of ammonia reacting with the sulphuric acid over a 72-hour period if the reaction vessel has a surface area of 4 m^2.

Explanation / Answer

NA= Flux due to diffusion its units are gm/cm2.s

DAB= Diffsivity = cm2/s, L= thickness(cm), p= density in g/cm3

X= mole fraction of diffusing component.

2.During diffusion, the concentration profiles are not linear. Hence logarithmic concentratino difference is a meausre of mean concentration difference.

3. density of ammoia at 20 deg,c and 1 atm can be calculated from ideal gas equation or refering to standard conditions.

From PV= nRT, P*Molar mass= p*RT, p= density of ammonia in g/L

1* 17= p* 0.0821L.atm/mole.K* (20+273)

Hence p= 0.706 g/L = 0.706* 10-3 g/cc

B is the second component, given XA1=0.2, XB1=1-0.2= 0.8, XA2= 0 and XB2= 1-0 =1 ( since the reaction is instantaneous)

Xbln= (XB2-XB1)/ ln(XB2/XB1)= (1-0.8)/ ln(1/0.8)= 0.896

Given L =2mm =2*10-3 m , p= 0.706 g/L= 0.706 kg/m3, D= 0.191 cm2/s = 0.191*10-4 m2/s

NA= 0.191*10-4*0.706 (0.2-0)/ (2*10-3*0.896)=0.0015 kg/m2.s

For 72 hrs= 72*60*60 seconds and A= 4 m2

Mass transferred = 0.0015* 72*60*60*4 kg=1555.2 kg

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote