A sphere of mass of m = 1.40 kg is first placed directly on the plate of an elec
ID: 3897575 • Letter: A
Question
A sphere of mass ofm= 1.40 kg is first placed directly on the plate of an electronic scale. The scale shows 13.73 N as the weight of the object. (See left figure.) A large beaker containing a liquid with a density of ?liquid= 725 kg/m3is then placed on the scale and the scale is tared (i.e. zeroed to this weight as a reference point, it has a reading of zero with the beaker on the scale). The sphere, hung by a thin string, is lowered into the liquid and submerges below the surface. (See right figure.) The scale reads 1.25 N with the sphere not touching the beaker. Calculate the density of the sphere. Can I have the answer and formulas in deatail. Assume that I dont know what any of the variables stand for. Thanks in advance.
Explanation / Answer
let the density of the sphere be k.so,
9.8*v*d=13.73
and v*9.8*d- 725*v*9.8= 1.25
solving we get d=797.616 kg/m^3
given
density =mass / volume
force balence= gravitational force=gvd=9.8*v*d=13.73 N-
=>v=13.73/9.8*d ---
--=> v*9.8*d - 725*v*9.8 = 1.25..
= (13.73/9.8d) [9.8d
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.