A sphere of mass of m = 1.46 kg is first placed directly on the plate of an elec
ID: 1442246 • Letter: A
Question
A sphere of mass of m = 1.46 kg is first placed directly on the plate of an electronic scale. The scale shows 14.32 N as the weight of the object. (See left figure.) A large beaker containing a liquid with a density of liquid = 643 kg/m3 is then placed on the scale and the scale is tared (i.e. zeroed to this weight as a reference point, it has a reading of zero with the beaker on the scale). The sphere, hung by a thin string, is lowered into the liquid and submerges below the surface. (See right figure.) The scale reads 2.69 N with the sphere not touching the beaker. Calculate the density of the sphere.
Explanation / Answer
We know that the buoyant force is equal to weight of the liquid displaced
W = volume x density x g
V * 643 * 9.8 = 2.6
V = 4.12 10 -4 m3
Hence the density of the sphere will be
Density = Mass / Volume
Volume of displaced liquid is equal to the volume of sphere.
Density = 1.46/4.12 10 -4 = 3543 kg/m3
Please write back in comments if you have any doubt in the solution. If you like the answer, i would appreciate a thumbs up.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.