A speedboat with a length of 10.2m and a mass of 215 kg is negotiaging a circula
ID: 2258706 • Letter: A
Question
A speedboat with a length of 10.2m and a mass of 215 kg is negotiaging a circular turn (radius = 32 m) around a buoy. During the turn, the engine causes a net tangential force of magnitude 558 N to be applied to the boat. The intial speed of the boat going into the turn is 4 m/sec.
1) What is the tangential acceleration of the boat, 2 sec into the turn?
aT = _______ m/sec^2
2) What is the tangential velocity of the boat, 2 sec into the turn?
vT = _________ m/sec
3) What is the centripetal acceleration, 2 sec into the turn?
acen = ________ m/sec^2
4) What is the total acceleration, 2 sec into the turn?
a = ____________ m/sec^2
Explanation / Answer
a) a = F/m
= 558N / 215kg
= 2.59 m/s^2
b) v(t) = v0 + at
= 4m/s + 2.59 m/s^2*2s
= 9.18 m/s
c) centripeta acc. = v^2/r
= (9.18 m/s)^2/32m
= 2.63 m/s^2
d) atotal = sqrt[2.59^2+2.63^2]
= 3.69 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.