A sphere of mass of m = 1.51 kg is first placed directly on the plate of an elec
ID: 2094097 • Letter: A
Question
A sphere of mass ofm= 1.51 kg is first placed directly on the plate of an electronic scale. The scale shows 14.81 N as the weight of the object. (See left figure.) A large beaker containing a liquid with a density of ?liquid= 803 kg/m3is then placed on the scale and the scale is tared (i.e. zeroed to this weight as a reference point, it has a reading of zero with the beaker on the scale). The sphere, hung by a thin string, is lowered into the liquid and submerges below the surface. (See right figure.) The scale reads 2.74 N with the sphere not touching the beaker. Calculate the density of the sphere.
Explanation / Answer
let the density of the sphere be k.so,
9.8*v*k=14.81
and v*9.8*k-803*v*9.8=2.74
solving we get k=985.288 kg/m^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.