Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. Th
ID: 3897334 • Letter: T
Question
Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. The block of mass m1 = 5.02 kg is released from the position shown, at height h = 5.00 m above the flat part of the track. Protruding from its front end is the north pole of a strong magnet, which repels the north pole of an identical magnet embedded in the back end of the block of mass m2 = 10.5 kg, initially at rest. The two blocks never touch. Calculate the maximum height to which m1 rises after the elastic collision.
m
http://www.webassign.net/serpse8/9-p-027.gif
Explanation / Answer
Initial PE = 5.02 * 9.8 * 5
KE of m1 before the interaction = Initial PE = 5.02 * 9.8 * 5 = 245.98
KE =
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.