Two blocks are connected by a very light string passing over a massless and fric
ID: 2077934 • Letter: T
Question
Two blocks are connected by a very light string passing over a massless and frictionless pulley (see figure). Traveling at constant speed, the 19.5-N block moves 81.0 cm to the right and the 11.6-N block moves 81.0 cm downward. (Let w_1 = 19.5 N and w_2 = 11.6 N.) (a) During this process, how much work is done on the 11.6-N block by gravity? J During this process, how much work is done on the 11.6-N block by the tension in the string? J (b) During this process, how much work is done on the 19.5-N block by gravity? During this process, how much work is done on the 19.5-N block by the tension in the string? J During this process, how much work is done on the 19.5-N block by friction? J During this process, how much work is done on the 19.5-N block by the normal force? J (c) Find the total work done on the 11.6 N block. J Find the total work done on the 19.5 N block. JExplanation / Answer
(a) Workdone by gravity = m g h
= 11.6 x 0.81
= 9.40 J
a = 0 , T - w2 = 0
T = w2 = 11.6 N
W = (11.6) (0.81) (cos180) = - 9.40 J
(b) W = (19.5)(0.81) (cos90) = 0
by tension, (T = 11.6 N)
W = 11.6 x 0.81 = 9.40 J ....work done by tension.
by fricton.
a = 0 so T - f = 0
f = 11.6 N
W = 11.6 x 0.81 x cos180 = - 9.40 J
By normal force.
W = w1 x 0.81 x cos90 = 0
(c) total work done on both block = 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.